Гаваші Андрій Андрійович – 2016 рік


Андрій Андрійович Гаваші народився 24 лютого 1939 в м. Ужгород — колишній футболіст та спортивний діяч. Виступав за другу збірну СРСР. Увійшов до символічної збірної Закарпаття усіх часів. Володар почесного звання «Заслужений працівник фізичної культури» та його обрано почесним громадянином м. Великий Березний. Випускник фізмату Ужгородського держуніверситету.

Свою ігрову кар’єру розпочав у юнацькій команді «Спартак» (Ужгород). У 1956 р. наставник ужгородців Михайло Михалина його ще зовсім молодим юнаком запросив до головної дружини. Незабаром на талановитого молодого голкіпера звернули увагу тренери київського «Динамо» і в 1959 р. він, разом зі своїми одноклубниками Турянчиком та Сабо переїхав у столицю України. Перший сезон у складі киян, став найуспішнішим в кар’єрі воротаря. Замінивши на останньому рубежі травмованого основного кіпера команди Макарова, продемонстрував надійну і впевнену гру, чим привернув до себе увагу тренерів збірної СРСР, яка тоді почала підготовку до Кубку Європи.

Гаваші у 1959 р. зайняв шосте місце серед лауреатив щорічної нагороди Футболіст року в Україні. Згодом він потрапляє в списки кандидатів в збірну СРСР, проводить з національною командою збори, беручи участь у тренувальній грі. (В той час він був внесений в заявку на товариський матч збірних СРСР і Чехословаччини, в якому був дублером Льва Яшина). Але зіграти в головній команді країни, так і не вдалося.

Наступного року він повернувся до рідного клубу. В ужгородському «Спартаку», хоч був воротарем, однак розкрив себе і в атаці. Навіть одного сезону став найкращим бомбардиром цієї команди, яку в 1961 р. перейменували на «Верховину» і в якій він завершив свою ігрову кар’єру.

Перечинці пам’ятають Андрія Гаваші як чудового гравця і тренера футбольної команди «Хімік» Перечин, котра в 60-70-х роках була однією з найкращих команд Закарпаття. У 1967 році «Хімік» вперше виборює звання чемпіона Закарпатської області.  Андрій Андрійович в Перечині показав себе і прекрасним фахівцем у галузі промисловості, працюючи на заводі «Продтовари»,  а згодом 18 років у конструкторському бюро заводу «Стеатит». Після того він працював заввідділом молоді і спорту Перечинської РДА.

А чи не найяскравіша життєва сторінка в житті Андрія Гаваші — 12 років на посаді голови Федерації футболу Закарпаття (1995–2006), 10 років делегатом Федерації футболу України на матчах вищої і прем’єр-ліги країни, а також діяльність на посаді члена виконкому ФФУ, в якій виконував обов’язки заступника голови комітету по зв’язках із регіонами (курирував західні області).