СТОП БУЛІНГ!!!

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2657-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу", яким було внесено відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України "Про освіту" та інших законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню). 
Так, законодавством визначено, що булінг (цькування) - діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою відносно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу (цькування) є:
1) систематичність (повторюваність) діяння;
2) наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
3) дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Передбачено, що булінг каратиметься штрафом від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850-1700 гривень) або громадськими роботами на строк від 20 до 40 годин. Якщо цькування вчинене повторно або групою людей, покарання тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700-3400 гривень) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин. 
У разі вчинення правопорушення малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, на їхніх батьків або опікунів накладається штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850-1700 гривень) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
Якщо Ваша дитина стала жертвою булінгу: 
1. Зверніться із заявою про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини до керівника закладу освіти; 
2. Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вчителі, керівництво школи, психолог, старші учні, батьки інших дітей, охорона); 
3. Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – зверніться у поліцію 
Якщо Ваша дитина агресор: 
- відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
- поясніть дитині, що за вчинення булінгу (цькування) наступає адміністративна відповідальність; 
- чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку; 
- повідомте дитині, що будете спостерігати за її поведінкою; 
- зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять; 
За додатковою інформацією щодо роз’яснення законодавства щодо по запобіганню та протидії булінгу, ви маєте можливість звернутися до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103 (цілодобово і безкоштовно в межах України). Відповідно до п.2 ч.1.ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту мають право на безоплатну первинну та вторинну (складення процесуальних документів, представництво інтересів та захист) правову допомогу. 
Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111. 
Також нагадуємо, що Перечинське бюро правової допомоги працює за адресою: м.Перечин, вул. Ужгородська, 43. Конт.тел. (03145) 2-34-57. Графік роботи понеділок - четвер 09.00-18.00, п’ятниця 09.00-16.45 за київським часом.